Koupě stavebního pozemku je často věcí, kterou pomalu realizujeme i několik měsíců. Není jednoduché si pozemek vybrat, navíc často jsou obsazené velice rychle a čeká se, než se vytvoří pozemky nové, popřípadě než se změní územní plány města, aby se další pozemky mohly přeměnit v pozemky stavební. Na co si dát při koupi pozor?
- Právní stav pozemku
Nejprve si zjistěte, kdo pozemek vlastní, zda na něj není uvaleno zástavní právo či třeba věcné břemeno. To zjistíte docela jednoduše na stránkách českého katastrálního úřadu. Jsou věci, které se řešit dají a vyplatí se koupit pozemek i s nimi ale vždy to chce konzultaci s právníkem, který se na tuto problematiku specializuje.
- Příjezdová cesta
Na pozemek se potřebujete nějak dostat. Při stavbě domu budete potřebovat dostat k pozemku stavební techniku. Pokud chybí příjezdová cesta a musíte se dostat přes cizí pozemek, musíte požadovat vytvoření věcného břemena pro jízdu a chůzi přes cizí pozemek. Tu by vám měl vyjednat majitel pozemku, nezapomeňte to ale zakotvit do kupní smlouvy. Bez příjezdové cesty budete mít problémy se získáním stavebního povolení a také úvěru.
- Informace o pozemku
Před koupí pozemku si zjistěte, zda se na něm dá stavět. To zjistíte na katastrálním úřadě. Další informace kterou potřebujete vědět je zavedení inženýrských sítí. To musí být zkolaudováno, jinak opět nedostanete stavební povolení. Zjistěte si také, zda byl na pozemku provedený hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Pokud ne, zjistěte jak je tomu u okolních pozemků, můžete tak získat velice důležité informace.
- Financování
Financování pozemku můžete zajistit z vlastních zdrojů, popřípadě požádat o úvěr. Pokud na pozemek nemáte a banka vám nepůjčí, můžete ještě zkusit takzvanou americkou nebankovní hypotéku. Na tu potřebujete mít sice čím ručit ale na druhou stranu již instituci nezajímá, na co si peníze chcete vůbec půjčit.