Trampolína je výborný tip na pravidelné cvičení pro shazování nadváhy, posílení fyzické kondice a pro zlepšení nálady. Aby nám přinášela prospěch, musí to jít ruku v ruce s dodržováním bezpečnostních zásad.
Bezpečnostní pravidla pro skákání na trampolíně
Cvičí jen jedna osoba – při sledování sportovního zápolení akrobatů na olympijských hrách si můžete povšimnout, že se na cvičebním nářadí nepohybují ve skupinách, ale pouze jako jednotlivci, anebo v synchronních skocích na oddělené odrazové ploše. Tímto způsobem nemůže dojít k vážnému zranění více osob. Bohužel je stále mnoho zvědavců, kteří považují trampolínu za dokonalou recesi, kde si mohou nekontrolovaně zařádit, a to bez ohledu na možné následky. Ty pak mohou mít dramatický průběh – otřesy mozku, zlomeniny, odřeniny a pohmožděniny.
Ochranná síť a kryt pružin nejsou jen na ozdobu – pokud se vám podaří barevně sladit kryt pružin a barvu sítě s odrazovou plochou, bude mít vaše nářadí líbivý vzhled a navíc vás ochrání od úrazů, podobně jako cyklistu ochranná přilba. Sítě a kryty pružin tu opravdu nejsou jen pro legraci, skákání je mnohdy nevyzpytatelné a stačí jediný chybný odraz a dopadnete mimo odrazovou plochu, v lepším případě na trávník. Setrvačná síla pádu z velké výšky však může skončit přeraženou klíční kostí, zlomenými žebry a závažným vnitřním břišním zraněním.
Poučte své děti a dohlížejte na ně – děti by měly vědět, že na zahradní trampolínu nepatří hračky ani mobil, že ji nemají podlézat, ani se procházet po jejím vnějším obvodu za ochrannou sítí. Riskantní jsou i akrobatické prvky prováděné bez průpravy. Na děti by měl někdo dospělý dohlížet a být nablízku, aby mohl v případě potřeby ihned zasáhnout.
Odložte jídlo a žvýkačky – u žádného sportu by se nemělo jíst, natož při skákání. To platí i o žvýkání žvýkaček, které mohou zaskočit a způsobit udušení. Bohužel se několik takových případů stává každý rok.