Cuketa je původem z Itálie. Je to keřovitá rostlina s velkými listy na silných stoncích. Kvete tmavě žlutě s pěti okvětními lístky. Plody rostliny jsou zelené nebo žlutozelené. Není náročná na pěstování a vděčně se nám odmění bohatou a dlouhou úrodou. Připravte si pro cuketu velké výsostné místo, protože listy a plody rostliny jsou veliké a rozrůstá se do široka. Krásné žluté květy vyžadují opylení hmyzem. Nejlépe se jí bude dařit na slunném a chráněném stanovišti.
Půdu pro výsadku připravíme tak, že ji posypeme uzrálým kompostem a překryjeme černou fólií, aby se prohřála. Začátkem května a do prohřáté půdy teprve vkládáme semínka. Tvoříme řádky ve vzdálenostech 50-100cm jednotlivě, nebo můžeme vytvářet seskupení po třech. Tato seskupení musíme po vyklíčení rozsadit a nechat růst vždy rostliny samostatně. Cukety lze pěstovat i přímo na kompostu. Předpěstované sazenice doma za oknem, můžeme dát na venkovní stanoviště až v druhé polovině května. Čím déle doma vydrží tím lépe.
Pravidelně zaléváme. V době kdy cuketa začne nasazovat květy, je důležitá bohatá zálivka. Plody cukety nenecháváme přerůst více než 20cm. Sklízíme spíše menší plody 7 – 15cm, jsou křehčí a lahodnější. Čím více plodů sklidíme tím více bude rostlina nasazovat nové plody. Sesbírané plody cukety vydrží v chladu i několik dní, ale musíme nechat na plodu dlouhou stopku. Takhle malé cukety jsou vynikající smažené, opékané na grilu, fritované či zapékané. Za syrova lze plody použít na přípravu zeleninových salátů. Její stravitelnost je velice dobrá, má nízkou energetickou hodnotu. Plod z převážné části obsahuje vodu a jen trochu vlákniny a sacharidů. Obsahuje karoteny a minerální látky.
Recept na smažené cuketové placky: Cuketu oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme dvě vejce, 4 lžíce strouhanky a dvě lžíce mouky. Ochutíme solí, pepřem, případně majoránkou. Vše smícháme do hutnější směsi, připomínající směs na bramboráky. Smažíme na rozpáleném oleji ve tvaru zhruba 6 cm velkých koleček. Podáváme s bramborem nebo samostatně.