Jo Nesbo, norský spisovatel a hudebník, patří mezi nejlepší kriminální autory současnosti. Napsal celou řadu knih, které se stávají bestsellery na celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Některé z jeho knih byly také zfilmovány. Velmi úspěšným filmovým počinem byl Lovci hlav ve švédsko-norsko-dánské koprodukci.
Jedná se o multižánrový film, ve kterém se prolínají prvky detektivky, thrilleru, dramatu, ale také černé komedie. Pozor následující článek obsahuje spojlery.
Hlavní hrdina Roger Brown pracuje jako lovec hlav. To znamená, že vyhledává v Norsku talenty. Má krásnou manželku, nádherný dům a životní standard, na kterou mu jeho příjmy rozhodně nestačí. Aby mohl žít i nadále nad poměry, potají krade umělecká díla. Vždy zajistí zdařilou kopii, kterou umístí do rámu, takže než majitel uměleckého díla zjistí, že přišel o svou drahocennost, uplyne spousta času a šance na dopadení výrazně klesá. Na slavnostním otevření galerie své ženy potkává Roger muže, který je vlastníkem slavného Rubensova obrazu. Rogerovi je jasné, že odcizit obraz a prodat jej by představovalo cestu k penězům. Příležitost stát se finančně nezávislým je velmi lákavá a Roger se chystá na svou největší krádež. Jenomže se mu všechno vymyká z rukou a ze seriózního muže se stává zločinec.
Paradoxně zatímco na začátku příběhu je hrdina velmi nesympatický frajírek, čím více se mu nedaří a zdá se, že skončí na samém dnu existence, náhle s hrdinou sympatizujete, i když má na svědomí nejen krádeže obrazu, ale také vraždy, které se tak nějak prostě nešťastnou náhodou přihodily.
A tak je divák nakonec paradoxně vděčný za téměř romantický happy end a hlavnímu hrdinovi odpouští i dvě vraždy.
Severská kinematografie je fenomén sám o sobě a norský režisér Morten Tyldum, který se chopil režie, natočil kromě Lovců hlav celou řadu dalších úspěšných filmů a seriálů.